Kontakt presse og kommunikation

VIGTIGT: Hvis du som passager har et spørgsmål eller ønsker at klage, skal du henvende dig til Københavns Lufthavns Kundeservice på telefon +45 3231 3231 eller via vores kundeserviceformular. På CPH.dk kan du også finde masser informationer om f.eks. flyafgang og ankomster, bagage, parkering og guide til den trygge rejse. 

Københavns Lufthavns kommunikationsafdeling er bemandet på hverdage fra 8:30-17. Her arbejder vi med presse, public affairs, CR, regulatory affairs, corporate brand samt intern & community kommunikation. 

Aftaler om besøg og interviews med ansatte i Københavns Lufthavn skal altid aftales med pressevagten. Skal du fotografere eller interviewe rejsende eller andre i lufthavnen, skal du have en optagetilladelse.

Pressevagt

Journalister og medier kan kontakte vores presseansvarlige på tlf. +45 3231 2800. Der er døgnvagt, så vi kan kontaktes ved helt særlige og hastende sager, der ikke kan håndteres på en normal arbejdsdag.

Corporate Communication and Media Relations

 
Lise Agerley Kürstein

Head of Corporate Communication and Media Relations / Kommunikations- og pressechef


Lise.kurstein@cph.dk

Agnes Jantzen Kreinøe

Sr. Communications Advisor / Sr. Kommunikationsrådgiver


agnes.kreinoee@cph.dk

Jakob Kyed Bayram

Communications Consultant / Kommunikationskonsulent


jakob.bayram@cph.dk

Joachim Brandt-Møller

Sr. Communications Advisor / Sr. Kommunikationsrådgiver


joachim.brandt-moeller@cph.dk

Julie Pi Boll

Sr. Communications Advisor / Sr. Kommunikationsrådgiver


julie.boll@cph.dk

Lars Lemche

Sr. Communications and Press Advisor / Sr. Kommunikations- og Presserådgiver


lars.lemche@cph.dk

Lene Elmegaard

Sr. Communications Advisor / Sr. Kommunikationsrådgiver


lene.elmegaard@cph.dk

Rasmus Baad

Sr. Communications and Press Advisor / Sr. Kommunikations- og Presserådgiver


rasmus.baad@cph.dk

Public Affairs

 
Søren Rosenkilde Clausen

Director, Public Affairs


soeren.clausen@cph.dk

Louise Skov Jensen

Senior Public Affairs Advisor


louise.jensen@cph.dk

Mette Høst

Senior Public Affairs Advisor


mette.hoest@cph.dk

Mikkel R. Rimsø Sørensen

Senior Public Affairs Advisor


mikkel.rimsoe.soerensen@cph.dk

Corporate Responsibility

 
Marie Louise Hansen

Head of Corporate Responsibility


marie.louise.hansen@cph.dk

Darjana Kalember

Senior Corporate Responsibility Consultant


darjana.kalember@cph.dk

June Thomsen

Sustainability Communications Consultant


june.thomsen@cph.dk




Regulatory Affairs

 
Mikkel Krogh

Director, Regulatory Affairs


mikkel.krogh@cph.dk